Saturday, October 23, 2021
Domů News 20 dní fantazie a neúspěchu: Uvnitř Trumpovy snahy zvrátit volby

20 dní fantazie a neúspěchu: Uvnitř Trumpovy snahy zvrátit volby

Ať už byli Trumpovi spolupracovníci ohledně jeho prohry s nově zvoleným prezidentem Joem Bidenem sebejasnější, mnozí z nich přesto svému šéfovi vyhověli a povzbudili ho, aby dál bojoval se zákonnými odvoláními.

Například volební lídr Trumpovy kampaně John McLaughlin diskutoval s Trumpem o průzkumu, který provedl po volbách a který ukazoval Trumpa s kladným hodnocením, o většině země, která se domnívala, že média jsou vůči němu „nespravedlivá a zaujatá“, a o většině voličů, kteří věřili, že jejich životy jsou lepší než před čtyřmi lety, podle dvou lidí obeznámených s touto konverzací, kteří hovořili o podmínce anonymity, aby mohli diskutovat o soukromých rozhovorech. Jak se dalo čekat, Trump to hltal.

Výsledkem byly volby, které neměly v dějinách USA obdoby. Svým popíráním výsledku, navzdory sérii porážek v soudních síních, Trump ohrozil americkou demokracii, pohrozil podkopáním národní bezpečnosti a veřejného zdraví a napálil miliony svých příznivců, aby snad natrvalo uvěřili, že Biden byl zvolen nelegitimně.

Trumpova obvinění a nevraživost jeho rétoriky – a jeho jedinečná schopnost přesvědčit a vyburcovat své stoupence – vyvolaly mimořádný tlak na státní a místní volební činitele, aby přijali jeho obvinění z podvodu a podnikli kroky k zablokování certifikace výsledků. Když někteří z nich odmítli, přijali bezpečnostní opatření na ochranu před hrozbami, které dostávali.

“Bylo to jako fáma Whac-A-Mole,” řekl gruzínský ministr zahraničí Brad Raffensperger. Navzdory tomu, že je republikán, který volil Trumpa, Raffensperger prohlásil, že odmítá opakované pokusy Trumpových spojenců přimět ho překročit etické hranice. “Myslím, že jsem neměl na vybranou. Mým úkolem je dodržovat zákony. Nenecháme se při tom odstrčit od jehly. Na integritě stále záleží.”

Po celou tu dobu se Trump do značné míry vzdal zodpovědnosti za práci, za kterou tak tvrdě bojoval, a hlavní z nich bylo řízení pandemie koronaviru, protože počty infekcí a úmrtí v celé zemi prudce stoupaly. Ironicky řečeno, Trumpův poradce, který koordinoval povolební právní a komunikační kampaň, David Bossie, byl po několika dnech svého úkolu pozitivně testován na virus a byl odstaven.

Teprve 23. listopadu Trump neochotně souhlasil, že zahájí pokojné předání moci tím, že umožní federální vládě oficiálně zahájit Bidenovu transformaci – a přesto stále protestoval, že je skutečným vítězem.

Dvacet dní mezi volbami na 3. listopadu a dozráváním Bidenova přerodu bylo ukázkou některých charakteristických rysů života v Trumpově Bílém domě: vlády ochromené prezidentovým křehkým emocionálním stavem, poradců živících jeho bajky, proklamovaných sporů mezi frakcemi poradců a poradců a zhoubného stírání pravdy a fantazie.

Ačkoliv Trump nakonec ve své snaze ukrást volby neuspěl, jeho několikatýdenní jeremiádě se podařilo podkopat víru ve volby a legitimitu Bidenova vítězství.

Tento výčet jedné ze závěrečných kapitol Trumpova prezidentství je založen na rozhovorech s 32 vysokými úředníky administrativy, poradci kampaně a dalšími prezidentovými poradci, jakož i dalšími klíčovými postavami jeho právního boje, z nichž mnohé hovořily pod podmínkou anonymity, aby sdílely podrobnosti o soukromých diskusích a upřímně zhodnotily situaci.

Ve dnech po volbách, kdy Trump usilovně hledal únikový východ z reality, prezident do značné míry ignoroval svůj volební štáb a profesionální právníky, kteří ho provedli ruským vyšetřováním a procesem s obžalobou, a také armádu právníků, kteří byli připraveni podat legitimní soudní žalobu.

Místo toho Trump posílil loajalisty, kteří mu byli ochotni říkat, co chtěl slyšet – že by drtivě vyhrál, kdyby volby nebyly zmanipulované a ukradené -, a pak obětovat svou reputaci tím, že povede kampaň v soudních síních a v médiích, aby veřejnost o tomto klamu přesvědčil.

Úsilí vyvrcholilo 19. listopadu, kdy právníci Rudolph W. Giuliani, Jenna Ellisová a Sidney Powell vystoupili v sídle Republikánského národního výboru v prezidentově zastoupení, aby uvedli dalekosáhlé a koordinované spiknutí s cílem ukrást volby pro Bidena. Tvrdili, že demokratičtí lídři zmanipulovali hlasování v řadě většinově černošských měst a že s hlasovacími zařízeními manipulovaly komunistické síly ve Venezuele na pokyn Huga Cháveze, venezuelského vůdce, který zemřel před sedmi lety.

Žádná z těchto tvrzení nebyla podložena žádnými důkazy.

Venezuelská pohádka byla příliš fantastická i pro Trumpa, muže náchylného ke konspiračním teoriím, který po léta horečně šířil fikci. Poradci prezidenta označili za nejistého, pokud jde o poslední gambit – což bylo o to horší, že to, co vypadalo jako černá barva na vlasy smíchaná s potem, vytvořilo během tiskové konference stopu, která Giulianimu stékala po obou stranách obličeje. Trump si podle jednoho z představitelů kampaně, který s ním o tom diskutoval, myslel, že prezentace z něj dělá „šaška“.

“Já, stejně jako všichni ostatní, jsem o tom zatím neviděl žádný důkaz, ale je to thriller – máte Cháveze, sedm let po jeho smrti, organizujícího toto mezinárodní spiknutí, které politici obou stran financují,” řekl ironicky republikánský úředník. “Je to šílená historka.”

Aides řekl, že prezident byl z Powella obzvlášť zklamaný, když Tucker Carlson, moderátor nejsledovanějšího pořadu Fox News, napadl ve vysílání její důvěryhodnost poté, co odmítla poskytnout jakýkoliv důkaz na podporu svých tvrzení o podvodu.

Trump vystrčil Powella. A po dnech pobízení poradci souhlasil s tím, že Správě všeobecných služeb povolí formálně zahájit Bidenův přechod – procedurální krok, který se rovnal kapitulaci. Pobočníci tvrdili, že to je nejblíž, co Trump k přiznání volebního práva může udělat.

Přesto i tato neúplná kapitulace neměla dlouhého trvání. Trump dále falešně tvrdil, že „vyhrál“, že volby byly „totálním podvodem“ a že jeho právní problémy budou pokračovat „plnou parou vpřed“. Část Díkůvzdání strávil tím, že obvolával poradce, aby se jich zeptal, zda podle člověka obeznámeného s telefonáty opravdu věří, že volby prohrál. “Myslíte, že ho někdo ukradl?” zeptal se ten člověk o prázdninách.

Jeho poradci však uznali, že to byl do značné míry hluk ze strany prezidenta, který se stále vyrovnával s prohrou. Když se listopad chýlil ke konci, Biden vytáhl výběry pro svůj kabinet, státy potvrdily jeho vítězství, voliči plánovali, že to bude oficiální, až se volební kolegium sejde 14. prosince a federální soudci promluví.

Jednoduché a jasné vyvrácení prezidenta přišlo v pátek od Trumpem jmenovaného kandidáta, kdy soudce Stephanos Bibas z amerického odvolacího soudu pro 3. obvod napsal jednomyslné stanovisko, kterým zamítl prezidentovu žádost o vydání mimořádného příkazu ke zrušení potvrzení výsledků voleb v Pensylvánii.

„Svobodné a spravedlivé volby jsou životní mízou naší demokracie,“ napsal Bibas. “Obvinění z nespravedlnosti jsou vážná. Označení voleb za nespravedlivé to však neznamená. Obvinění vyžadují konkrétní obvinění a pak důkaz. Tady nemáme ani jedno.”

„Nejenže naše instituce vydržely, ale ani ta nejodhodlanější snaha prezidenta zvrátit verdikt lidu v amerických dějinách se opravdu nikam nedostala,“ řekl William A. Galston, předseda studijního programu pro otázky vládnutí v Brookings Institution. “Nejde o to, že by to nevyšlo. Nikam to nevedlo. To je podle mě pozoruhodné.”

“Musí existovat nějaké spiknutí -“

Trumpova proměna v nedůvěru k výsledkům začala o volební noci v Bílém domě, kde se připojil k manažerovi kampaně Billu Stepienovi, vysokým poradcům Jaredu Kushnerovi a Jasonu Millerovi a dalším špičkovým spolupracovníkům v provizorní válečné místnosti, aby monitorovali návratnost.

Před volbami si byl Trump vědom skutečnosti – nebo podle průzkumů pravděpodobnosti -, že by mohl prohrát. Několikrát poznamenal k pomocníkům: “Nebylo by trapné prohrát s tímhle chlápkem?”

Ale v posledním úseku kampaně skoro všichni – včetně prezidenta – věřili, že vyhraje. A hned na začátku volební noci si Trump a jeho tým mysleli, že jsou svědky opakování roku 2016, kdy se vzepřel průzkumům veřejného mínění a očekáváním vybudovat si ve volebním kolegiu nepřekonatelný náskok.

Pak Fox News zavolala Bidena do Arizony.

“Křičel na všechny,” vzpomněl si na Trumpovu reakci vysoce postavený úředník administrativy. “Říkal si: ,Co to sakra? Měli jsme vyhrát Arizonu. Co se děje?” Řekl Jaredovi, aby zavolal [News Corp. výkonnému předsedovi Rupertovi] Murdochovi.“

Snahy Kushnera a dalších členů Trumpova týmu přesvědčit Foxe, aby vzal hovor z Arizony zpět, selhaly.

Trump a jeho poradci zuřili, zčásti proto, že předvolání Arizony kvůli Bidenovi podkopalo Trumpův roztroušený plán vyhlásit vítězství o volební noci, pokud to bude vypadat, že má v dostatečném počtu států značný náskok.

Vzhledem k tomu, že Bidenovi chybí už jen jeden stát, aby získal většinu 270 hlasů ve sboru volitelů a mediální výklad se obrátil ostře proti němu, rozhodl se Trump tvrdit, že jde o podvod. A jeho tým se to snažil dokázat.

Během léta a podzimu Trump položil základy pro domáhání se „zmanipulovaných“ voleb, jak to často nazýval, a varoval před rozsáhlými podvody. Bývalý šéf prezidentské kanceláře John F. Kelly ostatním řekl, že Trump se podle člověka, který jeho vyjádření slyšel, „připravuje na to, až volby prohraje“.

V červnu, během setkání v Oválné pracovně s politickými poradci a externími konzultanty, Trump nadnesl vyhlídku, že zažaluje vlády států za to, jak provádějí volby, a řekl, že nemůže uvěřit, že by jim bylo dovoleno měnit pravidla. Všechny státy by se podle něj měly řídit stejnými pravidly. Poradci mu řekli, že nechce, aby volby řídila federální vláda.

Trumpovi také poradci jeho kampaně několikrát přednesli prezentaci o pravděpodobném nárůstu poštovních hlasovacích lístků – zčásti proto, že se mnozí Američané cítili bezpečněji během pandemického hlasování poštou než osobně – a bylo jim řečeno, že půjdou v drtivé většině proti němu, jak uvedl bývalý volební úředník.

Poradci a spojenci, včetně vůdce většiny v Senátu Mitche McConnella (R-Ky.), Trumpa vybízeli, aby se pokusil zacelit mezeru v hlasování poštou, a tvrdili, že by potřeboval, aby část jeho voličů, především seniorů, volila předčasně poštou. Trump však místo toho nabádal své stoupence, aby nehlasovali poštou, a tvrdil, že nemohou věřit, že jejich hlasovací lístky budou sečteny.

“Bylo to tak trochu šílené,” řekl bývalý šéf kampaně.

Nakonec to bylo pozdní sčítání poštovních lístků, které vymazalo Trumpovy první náskoky v Gruzii, Pensylvánii, Wisconsinu a dalších bojištních státech a hnalo Bidena k vítězství. Když Trump sledoval, jak se jeho marže zmenšují a pak zase klesají, rozzuřil se a viděl ve hře spiknutí.

“Musíte opravdu pochopit Trumpovu psychologii,” řekl Anthony Scaramucci, dlouholetý Trumpův spolupracovník a bývalý ředitel komunikace Bílého domu, který se nyní prezidentovi odcizil. “Klasickým příznakem cizince je, že musí existovat spiknutí. Nejsou to moje nedostatky, ale proti mně stojí klika. Proto má sklony k těmto konspiračním teoriím.“

Letos na podzim náměstek volebního manažera Justin Clark, poradce Národního výboru republikánů Justin Riemer a další představili plány povolebních soudních sporů, sestavili právnické firmy po celé zemi kvůli možnému přepočítání hlasů a volebním výzvám, uvedli lidé obeznámení s prací. Taková byla přípravná práce, kterou prezidentské kampaně obvykle před volbami dělají. Giuliani, Ellis a Powell v tom nejeli.

Tento tým měl v měsících před volbami několik výher u soudu proti demokratům v záplavě soudních sporů v otázkách od uzávěrek hlasování pro nepřítomné až po pravidla pro shodu podpisů.

Po 3. listopadu by se však Trumpova úspěšnost u soudu výrazně změnila. Argumenty, které se na Trumpův povolební právní tým začaly valit z Giulianiho a dalších lidí, federální soudce mátly. V jednom pennsylvánském případu někteří právníci opustili Trumpův tým dříve, než Giuliani začal případ projednávat před soudcem. Giuliani se sešel s právníky a chtěl přednést argumenty, které jsou pro ně nepříjemné, říkali volební poradci.

Například Trumpova kampaň se dva dny po volbách u federálního soudu ve Filadelfii přela o zastavení sčítání, protože republikánští pozorovatelé byli znemožněni. Na ostrý dotaz soudce Paula S. Diamonda však volební právníci připustili, že Trump měl ve skutečnosti „nenulový počet lidí v místnosti“, což Diamonda slyšitelně rozčilovalo.

“Promiňte, ale co máte za problém?” Zeptal se Diamant.

“Jak se dostaneme na 270?”

Ve dnech následujících po volbách jen málo států přitáhlo Trumpovu pozornost jako Gruzie, kdysi spolehlivá bašta republikánských hlasů, kterou si v roce 2016 přinesl, ale zdálo se pravděpodobné, že s Bidenem těsně prohraje, když se sčítaly poslední hlasy.

A jen málo lidí přitahovalo Trumpův hněv jako guvernér státu Brian Kemp, republikánský guvernér, který si v roce 2018 dojel pro prezidentovy těsné vítězství.

Řada Trumpových spojenců se snažila na Raffenspergera, republikánského ministra zahraničí, zatlačit, aby na stupnici umístil svůj palec. Republikánští senátoři David Perdue a Kelly Loefflerová, kteří byli 5. ledna donuceni vstoupit do rozhodujících voleb, požadovali Raffenspergerovu rezignaci. Senátor Lindsey O. Graham (R-S.C.), Trumpův přítel, který předsedá mocnému soudnímu výboru Senátu, zavolal Raffenspergerovi, aby ho zdánlivě povzbudil k hledání způsobu, jak hodit hlasovací lístky.

Kemp, který předcházel Raffenspergerovi ve funkci ministra zahraničí, však Trumpovu nabídku nesplní. “Nebyl by guvernérem, kdyby nebylo mě,” soptil Trump na poradce začátkem měsíce, když plánoval výzvu, aby na Kempa křičel.

Ve výzvě Trump naléhal na Kempa, aby udělal víc pro to, aby za něj bojoval v Gruzii, veřejně opakoval jeho tvrzení o podvodech a objevoval se pravidelněji v televizi. Kemp se choval nezávazně, řekla osoba obeznámená s hovorem.

Raffensperger řekl, že věděl, že se Gruzie dostane do celostátního světla reflektorů v den voleb, kdy se k volbám dostavilo dramaticky méně lidí, než kolik jich Trumpova kampaň potřebovala k jasné výhře po vlně poštovního hlasování ovládaného demokratickými voliči.

Prohlásil však, že ho nikdy nenapadlo souhlasit s Trumpovými neprokázanými nařčeními kvůli jeho povinnosti řídit volby. Raffensperger řekl, že jeho strategií je držet hlavu dole a řídit se zákonem.

“Lidé vznesli divoká obvinění ohledně volebních systémů, které máme v Gruzii,” řekl Raffensperger. “Ptali se: ,Jak se dostaneme na 270? Jak se to dostane do Kongresu, aby se mohli rozhodnout?” – Ale dodal: “Nemám dávat palec na stranu republikánů.”

Trump se upnul na falešnou konspirační teorii, že stroje vyráběné Dominion Voting Systems a používané v Gruzii a dalších státech byly naprogramovány, aby počítaly Trumpovy hlasy jako hlasy Bidenovy. V nesčetných soukromých rozhovorech prezident najde způsob, jak se vrátit do Dominionu. Byl posedlý.

„Myslíš, že tu opravdu něco je? Slyším . . . ” Trump by řekl, podle jednoho vysoce postaveného činitele, který s ním o tom diskutoval.

Raffensperger řekl, že republikáni ubližují jen sami sobě tím, že zpochybňují integritu strojů Dominionu. Varoval, že takové nepodložené obvinění by mohlo odradit republikány od hlasování v senátních volbách. “Lidé potřebují pochopit realitu,” řekl.

Raffenspergerovi dělalo větší starosti množství výhrůžek, které on a jeho žena Tricia v posledních týdnech obdrželi – a vloupání do domu jiného člena rodiny. To vše ho přimělo přijmout ochranku státu.

“Jestli Republikáni nezačnou tyhle věci odsuzovat, tak si myslím, že za to opravdu nesou spoluvinu,” řekl. “Je čas povstat a nechat se spočítat. Budeš se zastávat spravedlnosti? Hodláte se postavit za integritu? Nebo budeš stát za divokým davem? Chtěl jsi odsoudit divoký dav, když je na levé straně. Co budeš dělat, až to bude na naší straně?“

  1. listopadu, poté, co Raffensperger potvrdil výsledky hospodaření státu, Kemp oznámil, že učiní televizní prohlášení, čímž přiživil obavy, že se prezident mohl konečně dostat ke guvernérovi.

“To nemůže být dobré,” napsal Jordán Fuchs, zástupce Raffenspergera, v textové zprávě.

Kemp však trval na svém a certifikaci formalizoval.

“Jako guvernér mám slavnostní povinnost řídit se zákonem a v tom budu pokračovat,” řekl Kemp. „Musíme všichni spolupracovat, abychom zajistili důvěru občanů v budoucí volby v našem státě.“

‘Nepřátelské převzetí’

Na 7. listopadu, čtyři dny po volbách, každá velká zpravodajská organizace předpokládala, že Biden získá prezidentský úřad. Zároveň stál Giuliani před zpravodajskými kamerami na parkovišti Four Seasons Total Landscaping ve Filadelfii, poblíž videopůjčovny pro dospělé a krematoria, aby podrobně popsal údajné příklady volebních podvodů.

Kontrast onoho dne mezi Giulianiho skromným, výstředním okolím a vítěznými projevy Bidena a viceprezidenta Kamaly D. Harrisové na velkolepém, modře osvětleném pódiu ve Wilmingtonu v Del podtrhl faktickou nemožnost Trumpovy snahy zvrátit výsledky.

Téhož dne Stepien, Clark, Miller a Bossie informovali Trumpa o možné právní strategii pro prezidentovo schválení. Vysvětlili, že převaha by byla obtížná a zahrnovala by komplikované hry v každém státě, které by se mohly protáhnout do prosince. Odhadovali „5 až 10 procentní šanci na výhru“, řekl jeden účastník schůzky.

Trump dal najevo, že strategii chápe a souhlasí s ní.

Někdy v té době začali někteří právníci kolem Trumpa náhle mizet z úsilí, které někteří spolupracovníci charakterizovali jako pokus o ochranu své reputace. Bývalá floridská generální prokurátorka Pam Bondiová, která se s Giulianim objevila na tiskové konferenci hned po volbách, ukončila svou účast po prvním týdnu.

“Doslova jen okrajoví jsou ochotni dělat pressery, a tehdy se ukázalo, že tam žádné ‘tam’ nebylo,” řekl jeden vysoký úředník správy.

Zlomový bod pro právní snahy Trumpovy kampaně nastal na 13. listopadu, kdy si její stěžejní tým profesionálních právníků všiml nápisu na zdi. Americký odvolací soud pro 3. obvod ve Filadelfii uštědřil Trumpovým spojencům bodavou porážku v soudním sporu, který se snažil zneplatnit všechny pensylvánské hlasovací lístky obdržené po volbách.

Rozhodnutí nejenže nárok odmítlo, ale popřelo žalobcům stojícím v jakékoli federální výzvě podle Ústavní doložky o voličích – což je výsledek, který Trumpův právní tým uznal jako potenciálně fatální ránu mnoha výzvám kampaně ve státě.

Tehdy vznikla propast mezi názory většiny právníků v týmu a Giulianiho, který se podle člověka obeznámeného s právním týmem kampaně jevil jako „vyšinutý“ a špatně připravený vést soudní spor. Někteří právníci Trumpovy kampaně a Republikánské strany se dokonce snažili vyhnout schůzkám s Giulianim a jeho týmem. Když byli Giuliani a Powell vnitřně požádáni o důkazy pro svá nejvýbušnější tvrzení, nemohli je předložit, uvedli ostatní poradci.

Giuliani a jeho chráněnec Ellis, oba se snažili prezidenta potěšit, trvali na tom, že Trumpův boj ještě neskončil. Někdo obeznámený s jejich strategií řekl, že „vystupují pro jedno publikum“ a že Trump si Giulianiho vysoce váží jako „bojovníka“ a „svého vrstevníka“.

Napětí uvnitř Trumpova týmu vyvrcholilo o víkendu, kdy Giuliani a Ellis zinscenovali to, co vysoký představitel administrativy označil za „nepřátelské převzetí“ toho, co zbylo z Trumpovy kampaně.

Odpoledne 13. listopadu, v pátek, zavolal Trump Giulianimu z Oválné pracovny za přítomnosti dalších poradců, včetně viceprezidenta Pence, poradce Bílého domu Pata Cipolloneho, ředitele prezidentské kanceláře Johnnyho McEnteeho a Clarka.

Giuliani, který byl na hlasitém odposlechu, řekl prezidentovi, že může vyhrát a že mu ostatní poradci lžou o jeho šancích. Clark nazval Giulianiho nadávkou a řekl, že podsouvá prezidentovi špatné informace. Setkání podle lidí obeznámených s diskusí skončilo bez jasné cesty.

Druhý den, v sobotu, Trump na twitteru napsal, že Giuliani, Ellis, Powell a další mají nyní na starosti jeho právní strategii. Ellis vyděsil spolupracovníky tím, že vstoupil do arlingtonského ústředí kampaně a instruoval štáby, že teď musí poslouchat ji a Giulianiho.

“Jednoho dne přišli a říkali: ,Máme přímý rozkaz prezidenta. Nepřijímejte rozkazy, pokud nejsou od nás,” připomněl jeden z vysokých úředníků státní správy.

Clark s Millerem ustoupili, řekl úředník. Ellis pohrozil, že zavolá Trumpovi, na což Miller odpověděl: „Jasně, jdeme na to,“ řekl poradce kampaně.

Byla to ohnivá hádka, ne nepodobná mnoha, které se odehrály v posledních čtyřech letech v chodbách Západního křídla. Výsledkem bylo, že Giuliani a Ellis, stejně jako Powell, „elitní úderná jednotka“, jak si sami přezdívali, se stali tvářemi prezidentových stále nerealističtějších pokusů rozvrátit demokracii.

Strategie podle druhého vysoce postaveného úředníka administrativy zněla: „Každý, kdo je ochoten jít ven a říct: ,Ukradli to,‘ vytáhněte je. Rudy Giuliani, Jenna Ellis, Sidney Powell. Pošlete [bývalého úřadujícího ředitele národní rozvědky] Rice Grenella na Západ. Pošlete [předsedu Americké konzervativní unie] Matta Schlappa někam. Prostě všechny, kdo jsou ochotni to udělat, sbalte do klaunského auta, a až bude čas na tiskovou konferenci, tak je vyveďte.“

Trump a jeho spojenci vznesli řadu nestoudných právních námitek, mimo jiné v Nevadě, kde konzervativní aktivistka Sharron Angleová požádala soud, aby zablokoval certifikaci výsledků v okrese Clark, který je zdaleka nejlidnatějším okresem státu, a nařídil hromadné opakování voleb.

Soudkyně okresu Clark Gloria Sturmanová nevěřila vlastním očím.

“Jak se dostanete k tomu, aby to stačilo na celé volby?” zeptala se. Vzala na vědomí praktické důsledky neudělení osvědčení při volbách, včetně toho, že každý úředník zvolený na 3. listopadu nebude moci v novém roce nastoupit do úřadu, včetně jí samotné.

Sturman žádost zamítl. Nejenže podle ní neexistují žádné důkazy na podporu tvrzení o rozšířených podvodech na voličích, ale „z hlediska veřejné politiky je to prostě špatný nápad“.

“Příchuť pravdy.”

Když Trumpovy právní námitky u soudu selhaly, použil jinou taktiku, aby se pokusil výsledek zvrátit: veřejnou nátlakovou kampaň na státní a místní republikánské činitele, aby jeho jménem manipulovali s volebním systémem.

„Stejně jako po celou dobu své podnikatelské kariéry nahlížel na pravidla jako na nástroje, kterými se dá manipulovat, aby dosáhl zvolených cílů,“ řekl Galston z Brookings Institution.

Trumpova nejostřejší hra přišla v Michiganu, kde byl Biden předpokládaným vítězem a vedl o více než 150 tisíc hlasů. Na 17. listopadu Trump zavolal republikánskému členovi správní rady kancléřů ve Wayne County, kde se nachází Detroit a který je nejlidnatějším okresem státu. Po rozhovoru s prezidentem se členka správní rady Monica Palmerová pokusila odvolat svůj hlas, aby potvrdila Bidenovu výhru ve Wayne.

Poté Trump pozval lídry Michiganského Senátu a Sněmovny reprezentantů ovládaných republikány, aby se s ním sešli v Bílém domě, a zjevně doufal, že je přemluví, aby zablokovali certifikaci výsledků nebo snad dokonce ignorovali Bidenovo vítězství v lidovém hlasování a usadili Trumpovy voliče, pokud by se volební komise státu ocitla na mrtvém bodě. Takový krok byl na vratkém právním základě, ale to prezidentovi nezabránilo, aby se o to pokusil.

Republikánští a demokratičtí předáci, včetně současných i bývalých guvernérů a členů Kongresu, okamžitě spustili celosoudní tisk, aby vyzvali zákonodárné předáky, aby odolali Trumpovým prosbám. Nestranický program na ochranu voličů byl tak znepokojený, že zadal průzkum, aby zjistil, co si o jeho intervenci myslí Michiganders. Průzkum zjistil, že se nadstranické většině nelíbí Trumpův zásah, a věřila, že Biden ve státě zvítězil.

Předseda Sněmovny reprezentantů Lee Chatfield a šéf senátní většiny Mike Shirkey uvedli, že pozvání přijali ze zdvořilosti a bezprostředně po schůzce vydali společné prohlášení: „Dosud jsme nebyli informováni o žádné informaci, která by změnila výsledek voleb v Michiganu.“

Osoba obeznámená s jejich myšlením řekla, že mají pocit, že nemohou prezidentovo pozvání odmítnout – a navíc viděli příležitost dodat Trumpovi „příchuť pravdy a toho, co neslyší ve své vlastní ozvěně“, a také nadhodit pro svůj stát úlevu od koronaviru.

Nikdy nenastal okamžik, kdy by zákonodárci uvažovali o tom, že by zakročili v Trumpův prospěch, protože to zákony Michiganu nedovolují, řekl tento člověk. Právníci zákonodárců před cestou sdělili svým kolegům v zákonodárném sboru, že v tom, o co se Trump snaží, není nic proveditelného a že je „absolutně šílené mluvit“ o tom, že se představitelé státu Michigan zamýšlejí vzepřít vůli voličů, dodal tento člověk.

Trump byl na schůzce rozptýlen, přerušil hovor o koronaviru, když zákonodárci mluvili o volbách, a pak mluvil o volbách, když mluvili o koronaviru, řekl dotyčný. Zákonodárci odcházeli s dojmem, že prezident o michiganských zákonech ví jen málo, ale také že mu spadly klapky z očí, pokud jde o jeho vyhlídky na zvrácení výsledku, dodal.

Schůzky se nezúčastnili žádní zástupci Trumpovy kampaně a poradci Trumpovi rozmlouvali, aby podobnou schůzku naplánoval s představiteli Pensylvánie.

O víkendu 21. a v pondělí 23. listopadu čelil Trump sílícímu tlaku republikánských senátorů a bývalých představitelů národní bezpečnosti – stejně jako některých svých nejdůvěryhodnějších poradců – aby ukončil svou patovou situaci s Bidenem a pověřil Správu všeobecných služeb, aby zahájila přechod. Byrokratický krok by umožnil Bidenovi a jeho čekající administrativě čerpat veřejné prostředky na jejich přechod, dostávat bezpečnostní informace a získávat přístup k federálním agenturám, aby se připravili na převzetí 20. ledna.

Trump se zdráhal a věřil, že schválením přechodu v podstatě volby připustí. Během několika dní šéf štábu Bílého domu Mark Meadows, Cipollone a Jay Sekulow, jeden z prezidentových osobních právníků, Trumpovi vysvětlili, že přechod nemá nic společného s připouštěním a že legitimní výzvy mohou podle někoho, kdo je s rozhovory obeznámen, pokračovat.

Koncem 23. listopadu Trump oznámil, že přechod umožnil, protože je to „v nejlepším zájmu naší země“, ale pokračoval ve svém boji o výsledky voleb.

Následujícího dne, po rozhovoru s Giulianim, se Trump rozhodl navštívit 25. listopadu Gettysburg na tiskové konferenci v hotelu Wyndham, aby upozornil na údajné podvody s voliči. Plán překvapil mnoho lidí blízkých prezidentovi, včetně předsedkyně RNC Ronny McDanielové, uvedli tři činitelé. Někteří se snažili Trumpovi cestu rozmluvit, ale on si myslel, že je dobrý nápad se s Giulianim objevit.

Několik hodin předtím, než měl odletět, byla cesta potopena. “Kulka se vyhnula,” řekl jeden z poradců kampaně. “Bylo by to totální ponížení.”

Odpoledne se Trump dostavil na schůzku státních senátorů VS ve Wyndhamu, kde Giuliani a Ellis oslovovali účastníky. Mluvil škrábavým spojením s Ellisiným mobilem, který přehrávala na reproduktoru. V jednu chvíli linka pípla, aby dala signál dalšímu volajícímu.

“Kdybyste byl republikánský pozorovatel volebních průzkumů, zacházeli by s vámi jako se psem,” postěžoval si Trump a použil jeden ze svých oblíbených odkladů, přestože se mnozí lidé ke psům chovají dobře, jako k členům vlastní rodiny.

“Tyhle volby prohráli demokraté,” řekl falešně. “Podváděli.”

Trump požadoval, aby státní úředníci výsledky zvrátili – ale sčítání už bylo potvrzeno. Dvacet volebních hlasů v Pensylvánii získá Biden.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

Most Popular

Bývalí američtí prezidenti se dobrovolně přihlásili k veřejnému očkování proti koronaviru, aby dokázali, že je to bezpečné

Tři bývalí prezidenti doufají, že osvětová kampaň na podporu důvěry v bezpečnost a účinnost vakcíny by byla silným poselstvím, jak se američtí veřejní zdravotníci...

Rakousko se chystá ustoupit nátlaku a zakázat lyžařskou dovolenou

Zdá se, že rakouská vláda ustoupila tlaku Německa, Francie a Itálie a o vánočních prázdninách zakáže lyžování ve snaze dostat pod kontrolu pandemii koronaviru,...

Salesforce kupuje Slack za 28 miliard dolarů

Co znamená pořízení 28 miliard dolarů Salesforce pro práci na dálku? Slack se stal nepostradatelným pro mnoho podniků působících na dálku během pandemie koronaviru. Peněžní...

Index S&P 500 stanovuje další maximum – silný začátek prosince

Wall Street odstartoval prosinec dalšími milníky v úterý poté, co široká manifestace akcií posunula složený index S&P 500 a Nasdaq na nová maxima. S&P 500...

Recent Comments