Saturday, October 23, 2021
Domů Sport Olympiáda v Tokiu: Mnoho pravidel, žádné párty, žádné poflakování

Olympiáda v Tokiu: Mnoho pravidel, žádné párty, žádné poflakování

Sportovci na olympiádě v Tokiu si nebudou moci dopřát luxus potloukat se kolem, jakmile svou akci ukončí.

Žádné pozdní večírky ve vesnici sportovců. Žádné noci – nebo časná rána – ve městě.

Místo toho, aby olympijští sportovci poznali své globální sousedy, budou povzbuzováni k tomu, aby den nebo dva po skončení závodu opustili Japonsko.

Od slavnostního zahájení života ve vesnici v Tokijském zálivu bude odložená olympiáda 2020 jako žádná jiná. Budou existovat přísná pravidla a směrnice – a možná i vakcíny a rychlé testy –, aby se hry odehrávaly uprostřed pandemie, která má na celém světě na svědomí více než 1 milion úmrtí.

“Delší pobyt ve vesnici zvyšuje možnost vzniku problémů,” řekl ve středu na briefingu k olympiádě a paralympiádě John Coates, člen MOV zodpovědný za dohled nad přípravami Tokia.

Kabátníka se ptali, jestli sportovce odradí vyhlídkové lety nebo rozhlížení se po městě.

“Ano,” odpověděl prostě a stručnou odpovědí naznačil, že tyhle olympiády budou jen kšefty s pár frčkami.

Coates tento týden doprovázel prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha do Tokia, kde se setkal s premiérem Jošihide Sugou a posílil podporu u klíčových japonských sponzorů.

Byla to Bachova první návštěva Japonska od březnového odložení olympiády.

Bach opustil Tokio ve středu po dvou dnech, kdy tvrdil, že vakcína bude pravděpodobně dostupná a sportovci budou silně povzbuzováni, aby si ji vzali.

Organizátoři a MOV si stále více věří, že budou mít vakcínu a rychlé testování. To pomůže, ale na místě budou i desítky dalších protiopatření; společenské distancování, masky a bubliny na místech konání a ve vesnici sportovců.

Japonsko má virus poměrně dobře pod kontrolou s přibližně 1900 úmrtími připisovanými COVID-19. Téměř 500 nových případů však bylo hlášeno ve středu v Tokiu a více než 2000 v celém Japonsku – oba jednodenní rekordy.

Případů v zemi přibývá, stejně jako je na vzestupu i optimismus.

Christophe Dubi, výkonný ředitel Olympijských her, přiznal, že mnohé je stále ve fázi plánování a před plánovaným zahájením 23. července 2021 je ve hře mnoho scénářů.

“Nevíme, jaká bude situace příští rok, ale některá rozhodnutí budou muset být učiněna už v prosinci,” řekl Dubi vzdáleně.

Kabátník řekl, že slavnostní zahájení bude omezeno pouze na sportovce a maximálně šest týmových funkcionářů. V minulosti směly pochodovat desítky funkcionářů – podle Kabátníkových slov někdy i padesát – a zaskakovaly za sportovce, kteří mohli druhý den závod vynechat.

“Tentokrát to neuděláme,” řekl Kabátník. “To jen zvětšuje potenciální problém při obřadu.”

Kabátník řekl, že na zahajovacím ceremoniálu bude zastoupeno všech 206 zemí a na hrách bude soutěžit plný kontingent 11 000 sportovců. Slavnostní zahajovací přehlídka ale bude zřejmě vypadat menší.

Úředníci také zápasí s tím, jak zabránit tomu, aby se ze zahajovacího ceremoniálu stala masově se šířící událost, i když jsou sportovci testováni při vstupu do Japonska a při odjezdu z rodné země.

“Nechceme měnit tradici všech sportovců, kteří mají možnost promenádovat se při zahajovacím ceremoniálu,” řekl Kabátník a naznačil, že by sportovci mohli být testováni při vstupu na stadion nebo v tunelu při příchodu na trať.

Určitě tu bude spousta pravidel. A atleti budou požádáni, aby je následovali, stejně jako tisíce úředníků, soudců, médií, VIP a provozovatelů vysílání, kteří budou muset vstoupit do Japonska.

“Jsem si naprosto jistý, že lidé budou hrát podle pravidel a respektovat všechny pokyny, které budou zavedeny,” prohlásil předseda Mezinárodního paralympijského výboru Andrew Parsons, který na dálku hovořil z Brazílie. “Každý zúčastněný účastník olympiády a paralympiády chápe důležitost.”

Bach a Coates řekli, že chtějí mít fanoušky ze zahraničí, což se zatím nepotvrdilo. Bach řekl, že očekává „přiměřený počet“ fanoušků v dějištích. Ale kolik jich bylo a odkud, není jasné.

“Doufáme, že budeme moci dát příležitost co největšímu počtu lidí, včetně zahraničních diváků,” řekl Kabátník. „Chceme, aby rodiny sportovců, kteří přijedou ze zámoří, měly možnost vidět své děti. O tom je olympiáda a já doufám, že je to možné.”

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

Most Popular

Bývalí američtí prezidenti se dobrovolně přihlásili k veřejnému očkování proti koronaviru, aby dokázali, že je to bezpečné

Tři bývalí prezidenti doufají, že osvětová kampaň na podporu důvěry v bezpečnost a účinnost vakcíny by byla silným poselstvím, jak se američtí veřejní zdravotníci...

Rakousko se chystá ustoupit nátlaku a zakázat lyžařskou dovolenou

Zdá se, že rakouská vláda ustoupila tlaku Německa, Francie a Itálie a o vánočních prázdninách zakáže lyžování ve snaze dostat pod kontrolu pandemii koronaviru,...

Salesforce kupuje Slack za 28 miliard dolarů

Co znamená pořízení 28 miliard dolarů Salesforce pro práci na dálku? Slack se stal nepostradatelným pro mnoho podniků působících na dálku během pandemie koronaviru. Peněžní...

Index S&P 500 stanovuje další maximum – silný začátek prosince

Wall Street odstartoval prosinec dalšími milníky v úterý poté, co široká manifestace akcií posunula složený index S&P 500 a Nasdaq na nová maxima. S&P 500...

Recent Comments