Saturday, October 23, 2021
Domů News Přísně tajné: Biden získá přístup do prezidentova denního zpravodajství

Přísně tajné: Biden získá přístup do prezidentova denního zpravodajství

Joe Biden se v pondělí poprvé podíval jako nově zvolený prezident do prezidentova deníku Daily Brief, přísně tajného přehledu amerických zpravodajských služeb a světových událostí — dokumentu, který bývalá první dáma Michelle Obamová nazvala „The Death, Destruction, and Horrible Things Book“.

Biden už měl oči na nejméně třech různých iteracích takzvaného PDB, který je šitý na míru tomu, jak každý prezident rád vstřebává informace.

Před více než deseti lety četl Biden během svého přechodu do funkce viceprezidenta PDB bývalého prezidenta George W. Poté osm let četl Obamův PDB. Teď, po čtyřleté pauze, čte PDB prezidenta Donalda Trumpa.

„Instruktoři se téměř jistě budou ptát Bidena, co preferuje z hlediska formátu a stylu,“ řekl David Priess, autor knihy Tajemství prezidenta, která je historií PDB. “Přinejmenším vidí to, co s ním nejvíc rezonuje, takže když udělají z knihy jeho knihu, mohou mu ji ušít na míru.”

Obamův PDB byl desetistránkový až patnáctistránkový dokument zastrčený v koženém pořadači, který na něj čekal na snídaňovém stole. Později v prezidentském úřadu si rád přečetl ultratajné zpravodajské informace na zabezpečeném iPadu.

“Michelle to nazvala “The Death, Destruction and Horrible Things Book,” napsal Obama ve své nedávno vydané knize “A Promised Land.”

„V daný den bych si mohl přečíst o teroristických buňkách v Somálsku nebo nepokojích v Iráku nebo o tom, že Číňané nebo Rusové vyvíjeli nové zbraňové systémy,“ napsal Obama. „Téměř vždy se mluvilo o potenciálních teroristických spiknutích, bez ohledu na to, jak vágní, řídce zdrojované nebo neakceschopné – o jisté formě náležité péče ze strany zpravodajské komunity, která měla zabránit druhému odhadu, který se objevil po 11. září.“

Ode dneška až do inauguračního dne budou Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová číst PDB vytvořené pro Trumpa, který otálel s poskytnutím přístupu Bidenovi a Harrisovi, když napadal výsledek voleb.

Trump, který dává přednost vstřebávání informací vizuálním způsobem, má rád krátké texty a grafiku.

“Sám Trump během své kampaně a během transformace v roce 2016 prohlásil, že nerad čte dlouhé dokumenty – že dává přednost kuličkovým bodům,” uvedla Priessová, která dosud neviděla žádný z Trumpových PDB. “Nejspíš jsou tam tabulky, tabulky, grafy – a podobně. Ne parodie, kterou lidé dělají, že je to jako kreslená kniha… ale něco, co je víc vizuální. Ale nevíme to jistě.“

Po písemném elaborátu, který Trump ne vždy čte, často následuje ústní brífink s pracovníkem zpravodajské služby, ačkoliv tyto ústní brífinky se přinejmenším na čas zastavily v říjnu. Priess řekl, že neví, proč přestali nebo jestli pokračovali, ale že přestali v době, kdy Trump trávil většinu času na předvolební kampani.

Předtím, než Trump povolil Bidenovi získat PDB jako nově zvoleného prezidenta, dostal Biden jako kandidát nějaké informace z tajných služeb. Byly však obecnější a nezahrnovaly nejvyšší tajemství národa.

Další věc, kterou zvolený prezident dostane, je brífink „o tajných akcích CIA“, prohlásil bývalý úřadující ředitel CIA Mike Morell na akci pořádané Centrem pro přechod prezidenta se sídlem ve Washingtonu. “Je důležité, aby zvolený prezident dostal tuto instruktáž… protože v den inaugurace se tyto tajné akce stanou akcemi nového prezidenta.”

V roce 1961 si prezident John F. Kennedy přečetl svůj první elaborát, když seděl na skokanském prkně bazénu ve svém útočišti v Blue Ridge Mountains ve Virginii. Prezident Lyndon Johnson si odpoledne rád přečetl svou zprávu. Prezident Richard Nixon se spolehl na svého poradce pro národní bezpečnost Henryho Kissingera, aby prostudoval podklady a řekl mu, co si myslí, že by měl prezident vědět.

Když se v roce 2000 vleklo pracné přepočítávání volebních lístků, bývalý prezident Bill Clinton rozhodl, že tehdejší vládní garnitura. George W. Bush by měl získat přístup ke svému PDB pro případ, že by byl vítězem. Bush se stal prvním prezidentem, který si ji přečetl, než byl zvolen prezidentem.

Biden dostává PDB později než obvykle kvůli Trumpovu pokračujícímu protestu proti výsledkům voleb. Trump schválil brífinky pro Bidena minulé úterý, den poté, co jeho administrativa schválila formální proces přechodu na jeho nástupce.

Až Biden vejde do Oválné pracovny, zdědí jaderné hrozby ze Severní Koreje a Íránu, změní politickou dynamiku na Blízkém východě, ukončí americkou přítomnost v Afghánistánu a zvýší konkurenci ze strany Číny.

Biden měl přístup k PDB ve Wilmingtonu v Delaware. Harris ji obdržel v zabezpečené místnosti na ministerstvu obchodu, kde se nacházejí prezidentské přechodové kanceláře.

Dokonce i Biden, který má desítky let zkušeností v zahraniční politice, by se mohl stát obětí starého politického pořekadla, že bez ohledu na to, jak si myslí, že je informovaný, mohl by se od PDB dozvědět něco jiného.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

Most Popular

Bývalí američtí prezidenti se dobrovolně přihlásili k veřejnému očkování proti koronaviru, aby dokázali, že je to bezpečné

Tři bývalí prezidenti doufají, že osvětová kampaň na podporu důvěry v bezpečnost a účinnost vakcíny by byla silným poselstvím, jak se američtí veřejní zdravotníci...

Rakousko se chystá ustoupit nátlaku a zakázat lyžařskou dovolenou

Zdá se, že rakouská vláda ustoupila tlaku Německa, Francie a Itálie a o vánočních prázdninách zakáže lyžování ve snaze dostat pod kontrolu pandemii koronaviru,...

Salesforce kupuje Slack za 28 miliard dolarů

Co znamená pořízení 28 miliard dolarů Salesforce pro práci na dálku? Slack se stal nepostradatelným pro mnoho podniků působících na dálku během pandemie koronaviru. Peněžní...

Index S&P 500 stanovuje další maximum – silný začátek prosince

Wall Street odstartoval prosinec dalšími milníky v úterý poté, co široká manifestace akcií posunula složený index S&P 500 a Nasdaq na nová maxima. S&P 500...

Recent Comments