Saturday, October 23, 2021
Domů News Barr nesouhlasí s Trumpem kvůli obvinění z podvodu

Barr nesouhlasí s Trumpem kvůli obvinění z podvodu

Ministr spravedlnosti William Barr v úterý prohlásil, že neexistují žádné důkazy o rozsáhlých podvodech na voličích, které by změnily výsledek prezidentských voleb v roce 2020, což podkopává opakovaná nepodložená tvrzení prezidenta Trumpa o opaku.
“Do dnešního dne jsme neviděli podvod v takovém rozsahu, který by mohl ovlivnit jiný výsledek voleb,” řekl Barr v rozhovoru pro Associated Press.
Barrovy komentáře jsou jeho první o integritě voleb od doby, kdy se uskutečnily před měsícem, a jsou známkou nejnovější výtky Trumpovy snahy podkopat výsledky. Generální prokurátor je dosud nejvýše postaveným úředníkem administrativy a republikánem, který rozporuje Trumpova tvrzení o volbách.
Barr řekl agentuře AP, odposlechové službě, jejíž články kolují v novinách po celé zemi, že američtí právníci a agenti FBI po volbách sledovali konkrétní stížnosti, ale zatím neobjevili nic v měřítku, které by zvrátilo vítězství zvoleného prezidenta Joea Bidena.
Trump už týdny falešně tvrdí, že mu byly volby ukradeny, a téměř denně tvrdí, že ve velkých městech v Pensylvánii, Wisconsinu, Michiganu a Georgii je dostatek podvodných hlasů, které by výsledek změnily. Jeho právní tým však zatím žádné takové důkazy u soudu nepředložil, několik žalob bylo zamítnuto pro nedostatek aktivní legitimace.
Barr v úterý podle všeho vyvrátil teorii prosazovanou advokátem Sidneym Powellem, který nedávno pracoval po boku Trumpova právního týmu, že stroje Dominion Voting Systems byly používány ke změně hlasování a byly podporovány komunistickými penězi.
“Objevilo se jedno tvrzení, které by bylo systémovým podvodem, a to tvrzení, že stroje byly naprogramovány tak, aby v podstatě zkreslovaly volební výsledky,” řekl Barr. “A DHS (Ministerstvo vnitřní bezpečnosti) a Ministerstvo spravedlnosti (Ministerstvo spravedlnosti) se tím zabývaly a zatím jsme neviděli nic, co by to potvrzovalo.”
Barrová jasně odmítla Powellova tvrzení, když spolu s dalšími Trumpovými podporovateli šířila na sociálních sítích pobuřující myšlenky vyzývající prezidenta, aby pozastavil výsledky voleb a odvolal se na zákon o vzpouře.
Právníci z Trumpovy kampaně v úterním prohlášení Barrovy poznámky smetli ze stolu.
“Při vší úctě k nejvyššímu státnímu zástupci, žádné zdání vyšetřování Ministerstva spravedlnosti neproběhlo,” prohlásili Trumpovi advokáti Rudy Giuliani a Jenna Ellisová a stěžovali si, že ministerstvo důkladně neprověřilo jejich tvrzení o nesrovnalostech v “nejméně šesti státech”.
“Opět, s největší úctou k nejvyššímu státnímu zástupci, se zdá, že jeho stanovisko je bez jakéhokoli vědomí nebo vyšetřování podstatných nesrovnalostí a důkazů o systémových podvodech,” dodali Giuliani a Ellis navzdory tomu, že nepředložili věrohodné důkazy o systémových podvodech.
Trump se v neděli tázal, proč ministerstvo spravedlnosti a FBI nedělají víc, aby vyšetřily jeho nepodložená tvrzení o podvodech s voliči, a prohlásil, že úřad “chybí v akci”.
Michigan, Georgia, Pensylvánie, Arizona a Wisconsin patří mezi státy, které Bidena označily za vítěze, ale kde Trump stále uplatňuje neprokázaná tvrzení, že výsledky jsou podvodné.
Agentura pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury vyhlásila volby v roce 2020 minulý měsíc za “nejbezpečnější v americké historii”. Trump za toto prohlášení vyhodil jejího dnes již bývalého ředitele Christophera Krebse.
Republikánský ministr zahraničí v Gruzii opakovaně hájil volební integritu státu a guvernéři vládních stran v Arizoně a Georgii se pod výsledky svých států podepsali. Hrstka republikánských senátorů a guvernérů se o Bidenovi zmínila jako o nově zvoleném prezidentovi, ale žádný z nich není horlivým Trumpovým příznivcem.
Trump se na několik těchto činitelů obořil za to, že se s ním rozešli, ale vzhledem k jeho postavení na prezidentově oběžné dráze a pověsti loajálního úředníka kabinetu může být těžší Barrovy komentáře smést ze stolu.
Barr je už dlouho kritizován demokraty a vládními hlídkovými skupinami za to, že hájí Trumpa a stírá hranice nestrannosti mezi ministerstvem spravedlnosti a Bílým domem.
Ministerstvo spravedlnosti zakročilo při obhajobě Trumpa v žalobě na ochranu osobnosti, kterou podala žena, která tvrdila, že ji prezident sexuálně napadl; Barr byl obviněn z vydání příznivého shrnutí závěrů bývalého zvláštního právního zástupce Roberta Muellera v roce 2019; obhajoval Trumpovo využívání výkonné moci; a postavil se na stranu Trumpa, když v létě zaujal agresivní přístup k celonárodním protestům za rasovou nespravedlnost.
V dalším kroku, který měl uspokojit Trumpa, Barr v úterý oznámil, že jmenoval prokurátora vyšetřujícího původ ruské sondy z roku 2016 zvláštním právním zástupcem, což umožní státnímu zástupci Johnu Durhamovi pokračovat v jeho práci i poté, co Bidenova administrativa v lednu převezme úřad.
Barr jmenoval Durhama, státního zástupce v Connecticutu, který vyšetřuje původ ruského vyšetřování od května 2019, zvláštním zástupcem 19. října, podle rozkazu, který získal The Hill. Tento krok však byl oznámen v úterý krátce po zveřejnění rozhovoru pro agenturu AP, což Barrovi potenciálně poskytlo krytí k rozchodu s Trumpem ve volební záležitosti.
Barr byl viděn, jak přijíždí do Bílého domu v úterý odpoledne, krátce poté, co byl zveřejněn jeho rozhovor s agenturou AP. Mluvčí ministerstva spravedlnosti řekl, že Barr tam nebyl, aby mluvil s Trumpem, a schůzka byla předem naplánovaná.
Barrovo vystoupení v Bílém domě tak brzy po zveřejnění reportáže agentury AP přesto vyvolalo spekulace o tom, zda jeho funkce nemůže být v posledních týdnech Trumpovy vlády ohrožena.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

Most Popular

Bývalí američtí prezidenti se dobrovolně přihlásili k veřejnému očkování proti koronaviru, aby dokázali, že je to bezpečné

Tři bývalí prezidenti doufají, že osvětová kampaň na podporu důvěry v bezpečnost a účinnost vakcíny by byla silným poselstvím, jak se američtí veřejní zdravotníci...

Rakousko se chystá ustoupit nátlaku a zakázat lyžařskou dovolenou

Zdá se, že rakouská vláda ustoupila tlaku Německa, Francie a Itálie a o vánočních prázdninách zakáže lyžování ve snaze dostat pod kontrolu pandemii koronaviru,...

Salesforce kupuje Slack za 28 miliard dolarů

Co znamená pořízení 28 miliard dolarů Salesforce pro práci na dálku? Slack se stal nepostradatelným pro mnoho podniků působících na dálku během pandemie koronaviru. Peněžní...

Index S&P 500 stanovuje další maximum – silný začátek prosince

Wall Street odstartoval prosinec dalšími milníky v úterý poté, co široká manifestace akcií posunula složený index S&P 500 a Nasdaq na nová maxima. S&P 500...

Recent Comments