Saturday, October 23, 2021
Domů News Index S&P 500 stanovuje další maximum - silný začátek prosince

Index S&P 500 stanovuje další maximum – silný začátek prosince

Wall Street odstartoval prosinec dalšími milníky v úterý poté, co široká manifestace akcií posunula složený index S&P 500 a Nasdaq na nová maxima.

S&P 500 získal 1,1%, přičemž velkou část této rally řídily velké technologické společnosti a banky. Silný úvod do prosince následuje po 10,8% vzestupu širokého indexu v listopadu, což představuje nejlepší měsíc od dubna. Technicky těžký Nasdaq stoupl o 1,3%. Oba indexy překonaly rekordy z pátku. Další známkou optimismu ze strany investorů byly také výnosy státní pokladny.

Akcie v posledních týdnech prudce rostou, protože investoři se zaměřují na možnost, že by vakcíny proti koronaviru mohly brzy pomoci zahájit plnější globální hospodářské oživení. Mezitím zákonodárci ve Washingtonu znovu diskutují, zda do ekonomiky vnést další kolo úlevy od koronaviru, než prezident Donald Trump opustí úřad.

“Zdá se, že jak Sněmovna, tak Senát se snaží tuto překážku prolomit,” řekl Sameer Samana, hlavní stratég globálního trhu z investičního institutu Wells Fargo. “Zdá se, že trh se tím živí.”

Index S&P 500 vzrostl o 40,82 bodu na 3 662,45 bodu. Index Dow Jones Industrial Average získal 185,28 bodu neboli 0,6% na 29 823,92 bodu. Nasdaq se vyšplhal o 156,37 bodu na 12 355,11. K nedávným ziskům přispěly také akcie malých společností. Index Russell 2000 se zvýšil o 16,23 bodu neboli 0,9% na 1 836,05.

Hospodářské oživení sice zarazilo oživení viru, ale kvůli dobrému pokroku ve vývoji vakcín se investoři dívají za jeho hranice. Několik farmaceutických společností oznámilo povzbudivé údaje, které v poslední době naznačují, že jejich kandidáti na vakcínu jsou vysoce efektivní, což na Wall Street vzbuzuje naději, že ekonomika se příští rok začne obracet, až budou vakcíny distribuovány do světa poraženého pandemií COVID-19.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ve zprávě uvedla, že světová ekonomika se do konce příštího roku vrátí na úroveň před pandemií, ačkoliv oživení bude v jednotlivých zemích nerovnoměrné a mnohá rizika přetrvávají.

Evropské regulační orgány by mohly do čtyř týdnů schválit vakcínu proti koronaviru, kterou vyvinuly drogerie Pfizer a BioNTech. Společnosti již požádaly o schválení zahájení očkování v USA v prosinci. Moderna také žádá americké a evropské regulační orgány, aby povolily nouzové použití její vakcíny COVID-19.

REKLAMA

Obchodníci také doufají, že demokraté a republikáni mohou dosáhnout dohody o nějakém množství ekonomické stimulace pro ekonomiku před rokem 2021, ale strany zůstávají v detailech a nákladech rozdělené.

Nezaměstnanost zůstává vysoká, neboť epidemie COVID-19 rozšiřuje propast mezi průměrnými lidmi a nejbohatšími Američany. Virus, který si v celé zemi vyžádal více než 269 000 životů, se znovu objevuje po celé zemi, a to za prázdninových cest a chladnějšího počasí, které vyhání lidi do vnitrozemí.

Zvolený prezident Joe Biden v úterý opakovaně vyzýval Kongres, aby schválil okamžité financování pomoci proti pandemii ještě před jeho nástupem do úřadu.

Optimismus ohledně vakcíny proti koronaviru, nízké úrokové sazby, ekonomická data, která jsou sice nerovnoměrná, ale stále ukazují na zotavení, a nyní známky toho, že by Washington mohl znovu zkusit stimulační zákon, dávají investorům zelenou k posunu akcií na nová maxima, uvedl Samana.

„Když to všechno vezmete dohromady a poskládáte do mozaiky, spoustě investorů se zdá, že není možné prodělat, pokud se všechny tyto koncovky spiknou, aby vyhnaly akcie výš,“ řekl a dodal, že tlak trhu směrem nahoru se možná „trochu přehání“.

Zhruba 76% firem v indexu S&P 500 v úterý vzrostlo, stejně jako všechna odvětví v indexu, s výjimkou průmyslu. Výše vedly technologické akcie, přičemž velké technologické společnosti si připsaly zisky. Apple vzrostl o 3,1% a Microsoft o 1%. Facebook stoupl o 3,5%, zatímco Netflix přidal 2,8%. Mateřská společnost Google Alphabet vzrostla o 2,3% a Amazon o 1,6%.

Trh k vyššímu růstu pomohly také banky, akcie ve zdravotnictví a firmy, které spoléhají na přímé spotřebitelské výdaje. JP Morgan Chase získala 1,6% a Pfizer 2,9%.

Na začátku jarního oživení Wall Street to byla právě Big Tech, která téměř osamoceně vynesla trh výš v očekávání, že práce z domova a další trendy pro ně budou znamenat větší zisky. Naděje na vakcínu a návrat k ekonomické normálnosti však pomáhají posilovat akcie firem, jejichž zisky jsou úžeji svázány se sílou ekonomiky.

Akcie Salesforce.com klesly o 4% při obchodování po pracovní době poté, co průkopník obchodního softwaru oznámil, že kupuje pracovní chatovací službu Slack za 27,7 miliardy dolarů. Akvizice je zdaleka největší v jednadvacetileté historii sanfranciského Salesforce.

Výnos desetileté státní pokladny vzrostl na 0,93% z 0,83% koncem pondělí, což je velký posun. Vyšší výnosy také pomohly podpořit finanční akcie, protože bankám umožňují účtovat si lukrativnější úrokové sazby u úvěrů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

Most Popular

Bývalí američtí prezidenti se dobrovolně přihlásili k veřejnému očkování proti koronaviru, aby dokázali, že je to bezpečné

Tři bývalí prezidenti doufají, že osvětová kampaň na podporu důvěry v bezpečnost a účinnost vakcíny by byla silným poselstvím, jak se američtí veřejní zdravotníci...

Rakousko se chystá ustoupit nátlaku a zakázat lyžařskou dovolenou

Zdá se, že rakouská vláda ustoupila tlaku Německa, Francie a Itálie a o vánočních prázdninách zakáže lyžování ve snaze dostat pod kontrolu pandemii koronaviru,...

Salesforce kupuje Slack za 28 miliard dolarů

Co znamená pořízení 28 miliard dolarů Salesforce pro práci na dálku? Slack se stal nepostradatelným pro mnoho podniků působících na dálku během pandemie koronaviru. Peněžní...

Index S&P 500 stanovuje další maximum – silný začátek prosince

Wall Street odstartoval prosinec dalšími milníky v úterý poté, co široká manifestace akcií posunula složený index S&P 500 a Nasdaq na nová maxima. S&P 500...

Recent Comments