Saturday, October 23, 2021
Domů Sport Rakousko se chystá ustoupit nátlaku a zakázat lyžařskou dovolenou

Rakousko se chystá ustoupit nátlaku a zakázat lyžařskou dovolenou

Zdá se, že rakouská vláda ustoupila tlaku Německa, Francie a Itálie a o vánočních prázdninách zakáže lyžování ve snaze dostat pod kontrolu pandemii koronaviru, informují rakouská média.

Rozhodnutí, které by mělo být oficiálně oznámeno ve středu, následuje po vášnivých neshodách mezi Berlínem a Vídní.

V úterý ráno obvinil rakouský ministr cestovního ruchu německou vládu z vměšování do jejích domácích záležitostí poté, co Angela Merkelová prohlásila, že chtěla zákaz lyžování. Kancléřka si zajistila podporu italské a francouzské vlády i vedoucích představitelů šestnácti německých států.

Podle prvních zpráv budou rakouská střediska včetně hotelů, restaurací a lyžařských škol uzavřena do ledna. V některých střediscích se očekává, že lyžařské vleky zůstanou otevřené, ale turisté budou vyzváni, aby se drželi stranou.

Merkelová minulý týden prohlásila, že bude usilovat o spojenectví v rámci Evropy, které by podpořilo její snahy o uzavření lyžařských středisek alespoň do nového roku, a to kvůli obavám z opakování událostí z loňské zimy, kdy se jako živná půda viru ukázala zejména rakouská střediska.

Připustila, že silný odpor Rakouska znamená, že bude těžké najít „snadné řešení“.

Rakouská ministryně cestovního ruchu Elisabeth Köstingerová v rozhovoru pro bavorské vysílání uvedla, že její země nemá v úmyslu dodržovat žádná omezení.

„Nedovolíme jiné zemi, aby stanovila, kdy a co otevřeme,“ řekla, „stejně jako bychom nikdy nenabídli Německu návrh, že musí například zavřít své školy nebo kadeřnictví“.

Köstingerová uvedla, že lidé měli „mimořádně náročný rok“ a zoufale se snažili „dostat se z měst, relaxovat a užívat si sport“ po měsících omezení vycházek. Kvůli šíření viru by se lyžování „nemělo měnit v obětního beránka“, dodala.

Proti uzavření letovisek bylo i Švýcarsko, které se podobně jako Rakousko obává značné hospodářské újmy.

Nezávislá komise v říjnu konstatovala, že rakouské státní a místní úřady loni v březnu „závažně přepočítaly“ svůj postup při řešení nákazy, což vedlo k tomu, že vir chytily a odvezly zpět do svých domovských zemí možná desetitisíce turistů.

Ischgl v Tirolu byl označen za největší ohnisko a označen za „epicentrum“ první vlny viru v Evropě.

Rakouský lyžařský svaz (ÖSV) v pondělí napsal vládě otevřený dopis, v němž ji vyzývá, aby nepodlehla sílícímu tlaku Německa na odklad zahájení sezony.

„S rostoucími obavami registrujeme mezinárodní kampaň proti zimnímu sportu, kterou vedou přední političtí činitelé v sousedních zemích,“ napsal prezident sdružení Peter Schröcksnadel.

Řekl, že zimní turistika je „démonizována“, aby se zakryly širší politické chyby v řízení krize, a trval na tom, že argument pro zákaz „není podložen důkazy“ a že lyžování je nesprávně srovnáváno se „stranickou turistikou a bezuzdným aprés ski“. Vyzval rakouskou vládu, aby se “nepodvolila tlaku Berlína, Mnichova, Říma a Paříže”.

Franco Locatelli, předseda italské zdravotní rady, sdělil deníku La Stampa, že pokud mají lyžařská střediska fungovat, měli by být návštěvníci povinni „při návratu izolovat v zájmu široké veřejnosti“.

Italská vláda má v úterý rozhodnout o omezení ve svých lyžařských střediscích. Očekává se, že budou uzavřeny poté, co premiér Giuseppe Conte minulý týden požádal italské lyžaře, aby zůstali doma, a vyzval Evropu, aby se dohodla na společném přístupu.

“Pokud Itálie uzavře své výtahy bez podpory Francie, Rakouska a dalších, Italové by mohli odjet do zahraničí a vrátit nemoc zpět,” řekl.

Ministr zahraničí Luigi Di Maio minulý týden prohlásil, že uzavření letovisek je účinný a zřejmý způsob, jak omezit masová shromáždění a zachránit životy.

„Ti, kdo neumí lyžovat, nejsou oběti,“ řekl televizní stanici Rete 4. “Tahle diskuse o zimních prázdninách je neskutečná. Musíme přinášet oběti, abychom ten virus zdolali.”

Průzkum v Německu ukázal, že většina občanů je pro uzavření evropských lyžařských středisek. Téměř 74% dotázaných volebním institutem Civey uvedlo, že je buď „zřejmé“, nebo „vhodnější“ uzavřít střediska, aby se šíření viru omezilo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

Most Popular

Bývalí američtí prezidenti se dobrovolně přihlásili k veřejnému očkování proti koronaviru, aby dokázali, že je to bezpečné

Tři bývalí prezidenti doufají, že osvětová kampaň na podporu důvěry v bezpečnost a účinnost vakcíny by byla silným poselstvím, jak se američtí veřejní zdravotníci...

Rakousko se chystá ustoupit nátlaku a zakázat lyžařskou dovolenou

Zdá se, že rakouská vláda ustoupila tlaku Německa, Francie a Itálie a o vánočních prázdninách zakáže lyžování ve snaze dostat pod kontrolu pandemii koronaviru,...

Salesforce kupuje Slack za 28 miliard dolarů

Co znamená pořízení 28 miliard dolarů Salesforce pro práci na dálku? Slack se stal nepostradatelným pro mnoho podniků působících na dálku během pandemie koronaviru. Peněžní...

Index S&P 500 stanovuje další maximum – silný začátek prosince

Wall Street odstartoval prosinec dalšími milníky v úterý poté, co široká manifestace akcií posunula složený index S&P 500 a Nasdaq na nová maxima. S&P 500...

Recent Comments